Aylık arşivler: Haziran 2010

Sosyal medyanın google ve seo için önemi

Twitter ve seo ile ilgili bir yazı yazmıştım geçenlerde şimdi ise yeni google caffiene sistemi ile sosyal medyanın önemini anlatacağım.

Sosyal medya yani kişilerin yoğun olarak kullandığı bilgi paylaştığı alanlar, bunlara örnek facebook,twitter,digg,friend feed,delious gibi siteleri verebilirim.Yani imleme siteleride buna dahil.

Bu tarz siteler yoğun şekilde güncellediği için kullanıcılar tarafından google bot için bir içerik merkezi olarak adlandırılıyor.Ve bunu yeni caffiene ile iyice dillendirdi google.

Bir webmaster sitesini açtığı zaman çantasında web 2.0 diye adlandırdığımız bu sosyal medya siteleri mutlaka var olmalı.Yani web siteleriniz buralarda mutlaka yer almalı.

İyi ama ne yapacağım derseniz;

Frienfeed size büyük kolaylık sunuyor.Üye oluyorsunuz orada facebook ve twitter şifrenizide giriyorsunuz.Sitenizin rss linkini ekliyorsunuz.Artık eklediğiniz her içerik hem friend feed de hem twitter de hemde facebook ta yayınlanıyor.

Bu sitelerde takipçiniz olursa sitenize gelirse ekstra etkisi olur çünkü gelen ziyaretçi ile google botta geliyor.Takipçini yoksa üzülmeyin bu sitelerdeki linkleriniz backlink olarak size geri dönüyor.

Sosyal medyada ne kadar var olursanız o kadar da siteniz var olacaktır.

Seo danışmanları size nasıl yardımcı olabilir?

Bundan 10 sene öncesine kadar arama motorları sadece veritabanlarına daha fazla sonuç eklemek için uğraşıyorlardı.Şimdi ise milyarlarca veriyi depolayan bir dev kütüphaneler.Düşünün google internette neyin satılacağına bile karar veriyor.Yani ilk sayfadakiler kim ise oradakiler daha yoğun kazanç sağlıyor.

İşte burada gelişen algoritmalar ,teknoloji ve internet kullanımının artması ile arama motorlarından ilk sayfanın önemi arttı.Ve seo doğdu.Seo artık başlı başına bir sektör.Seo danışmanlığıda öyle.

Arama motorları ve seo danışmanları arasıdaki rekabet artık çok büyük.Arama motorları yeni algoritmalarla kendilerini yenilerken seo danışmanları yeni teknikler ve ipuçları için çaba harcıyor.

Peki ama büyük yada küçük bir işletme iseniz sizin için seo çok daha önemlidir.Peki ama seo danışmanları size nasıl yardımcı olabilir?

Seo danışmanı seçmeden önce mutlaka referanslarına göz atın.Referans seo danışmanın en iyi silahıdır.

Arama motorunda 1-2 haftaya çıkartırım diyenlere asla inanmayın.

WEb sitenizi çıkartmaz ise anlaşılan sürede ücretin ne kadarını iade edileceğini baştan konuşun (sözleşme imzalayın)

Sizin için ne yapacak seo danışmanı;

Siteni analiz edicek

Eksiklikleri rapor edebilecek

Gerekiyorsa web sitesi düzeni yapacak

Seo- arama motoru optimizasyonu önemli bir iştir.İyi araştırmanızı öneririm

Seo için site mantığı nasıl olmalı

Google derki “arama motoru için site açmayın içerik eklemeyin.Bunu tespit ettiğimizde
spam olarak algılarız.” Aslında google uyarıyor ama google için site yapmaktan kendimiz
alımıyoruz.Bunu avantaja dönüştürmemiz için spame girmeden bir şeyler yapmak lazım.
Site açarken önce tam olarak ne yapmamıza karar vermek lazım.Genel sitelerin her şeyde
yükselmesi biraz uzun soluklu ama imkansız değildir.
Sabit içerikler ise yani sadece teknoloji ürünleri inceleyen site ile hem teknoloji hem sağlık
hem müzik hem hayati yazıları içerin site bir değildir.Bunun nedeni site Birkaç Birkaç şeye
bölündüğünden bu genel sitenin tutması için;
Yazıların tamamının özgün olması
Her bölüm için ayrı seo çalışması yapılması gerekmektedir.
Ama sadece teknloloji ürünleri yazan sitenin işi daha kolaydır.Böylece tek kategoride
yoğunlaşacaktır ve hedef konuları eklediğinde daha kısa sürede index ve listeleme alacaktır.
Çünkü google mantığından işin ne ise onu yap diyor google.Berber gidipte dükkanında elma
satmasın.Elma satacaksa manav açsın diyor işin esnafçası.Eğer genel olup içine berberi
marketi manavı koyacaksa kısaca alışveirş merkezi olacaksa uğraş emek istiyor.
Www.seotez.com
Genel site komplike ilgi ile yükselebilir.İçeriğinizinde kaliteli olmasıyla yükselme
yaşabilirsiniz.
Sabit içerikte ise içeriğiniz hep aynı mantıkta olacağından google gelecek içeriği indeleyip
gidecek ve rakiplerinizden hep avantajda olacaksınız.

Adwords mü ? Seo mu?

Seo artık en popüler olay.Herkes üst sıralara çıkmak için uğraşırken bu 3-4 ay alabiliyor kelime zorluğuna göre.Fakat google ben uğraşmam seo ile derseniz size adwords sunuyor.

Adwords Sizi sağ tarafta gösterir.Eğer hedef kelime adwords reklamınızın için geçerse google buraları siyahlaştırdığı için ekstra tıklama alabiliyorsunuz.Hemen ne demek istediğimi resim ile göstereyim.

Böylece daha farkdilir olursunuz.Adwors eğer yopun şekilde reklam veren olursa üstede alabiliyor reklamlarınızı o zaman daha avantajlı oluyorsunuz.

Eğer adwords yukarı reklam yerini açtı ise o kelimede reklam veren çoktur ve reklam ortalama maliyeti de yüksektir.Adwords evet istediğiniz kelimede sizi birinci yapar fakat riskleride yok değil;

Rakiplerinizin tıklaması ile biten bütçeler

Google bunu için uğraşıyor ,engellediklerini belirtiyor.Fakat ben adwords’ünü yönettiğim firmalarda şunu gördümki rakipler aşırı kıskançtı ve yeni reklam vren oldumu sağ tarafa onlarca tık alıyorduk 1 kere dahi telefon çalmıyordu.

Daha yüksek maliyet

Tık başı maliyet kelime rekabetine göre değişiyor.Böylece maliyet olarakta değişmekte.Sadece 1 kelimede reklam verirseniz adwords sizin için ideal.Ama bir kaç kelimeniz varsa bütçenizi iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Seo ile ilk sayfada olduğunuzda maliyetleriniz daha da azalabilmekte.

5-6 kelimeniz var ise sağ taraf size ayda 500- 750 tl ye mal olabilir.

Seo da ise 1 kere yüksek bedel + aylık daha az maliyetle üst tarafta olabilirsiniz.

Bu maliyetlerinizi azaltır.

Ayrıca ülkemizde sağ tarafa henüz alışılamadı arama sonuçları site ortasında olduğundan göz direk oraya gidiyor ve bu bir alışkanlık seviyesinde.Sağ taraf her zaman dikkat çekmeyebiliyor.- bin gösterim alan bir kelimenin reklamda en üstte çıktığı halde 15 tık.Seo ilk sırada olan sitenin ise 450 tık almasını buna örnek gösterebilirim.

Kısacası adwords mü seo mu diye soruyu yenilersek %85 seo %15 adwords diyebilirim sizlere

Abdurrahman aktan
www.seotez.com

Oyun siteleri analizi

Her webmasterin hayalidir oyun kelimesinde ilk sayfada olmak.Kolay değildir ama elbet imkansızda değildir.

Flash oyun sektörünün ilk sayfadaki isimleri ara sıra değişmekte.(ben bu konuyu yazarken bile değişmiştir belki)

İlk sıradaki sitemiz : kral oyun

Oyun sitelerinin ve oyun sitesi kullanıcıların fenomen sitesi.37 bin backlinki var.Backlinkleri ortalama olarak oyun sitelerinden.Yabancı oyun sitelerinde de backlinki var.Kontrol ettiğimizde bir kaçının kendi sitesi olduğunu gördük.Ayrıca yüzlerce forumda blogta oyunlarına link veren hayran mesajlarıyla dolu.

Kral oyun türkiyenin ilk flash oyun sitelerinden olduğundan direk giriş olanı çok fazla.Bu da onu hep lider yapıyor.

İkincis sitemiz : oyun skor

Oyun skor tamı tamına 408 bin backlinke sahip.Kral oyunun neredeyse 10 katı backlinke sahip.Geçmiş zamanda (hala yapıyorlamı bilmiyorum)oyun sitelerine pop -up açtırdıklarını gördüm.Ayrıca alakalı alakasız her yerde banner yada linkini görüyorum.Çok başarılı bulmuyorum ama diyeceksinizki adam ilk sayfada ,rakipleri aşağıdan gümbür gümbür geliyor bu taktik oyun skoru oyun kelimesinden edebilir.

Üçüncü sitemiz : Fanatik oyun

Bir anda çıkıverdiler yaklaşık 26 bin backlinkleri var.Bilmiyorum belki benim hüsnü kuruntum ama oyunskorun linki nerede var ise fanatik oyunun da var.Ortak yada oyun skorun sitesi olabilirmi diye aklımdan geçmedi değil.Aldığı linkler oyun siteleri ve alakasız sitelerden.Dalgalanma ile çıktığını düşünüyorum

Dördüncü sitemiz : Oyunlar 1

Oyunlar 1 4 dilde yayın yapıyor.kral oyunda yapıyor ama oyunlar 1 her dilde ,her kategoride onlarca sayfa özgün şekilde eklenmiş oyunlar var.Oyunlar 1in en büyük avantajı backlinkleri.Ve alt sayfalarının çoğu ilk sayfa ilk sırada.Bunu bana sorarsanız business diyebileceğim kalitede yabancı backlinklerine borçlu.

Oyun kelimesinde olmak sadece gövde gösterisi.Önemli olan alt sayfalar ve oyun siteleri bu kelimelerde çekiyor asıl hiti.İlk sayfada olmak için uzun bir süre gerekmekte.Özgün konular,açıklamalar bu işte tuz biber iken aynı zamanda içeriğinizle alakalı oyun sitelerinden link almak avantajınıza olacaktır.

Hepinize bol seo lar