Aylık arşivler: Eylül 2012

Artık uygulanmaması gereken seo taktikleri

panda ve penguen

Google panda ve penguen güncellemeleri ile bir çok siteyi cezalandırdı. Aslında bu güncellemeler bir nevi google içinde kabuk değişimiydi. Algoritmalar bir nevi webmasterlar tarafından çözülmüş ve arama sonuçlarında çok fazla spam sonuç çıkmaya başlamıştı. Son 2 güncelleme bu spami ortadan kaldırmak ve hızlı yükselişi engellemekti diyebiliriz. Yani önceden hızlıca backlink alıp kısa sürede sıralamada yer alabilirken, bugün aynı taktik siteyi komple arama sonuçlarında silebiliyor.

Bu durumda iken penguen sonrası bazı seo taktiklerininde tarihi geçti. Bu yazımda bunlardan bahsedeceğim.

1- Makale siteleri

Makale sitelerine basılan linkler ile ilk zamanlar müthiş çıkış yaşıyordu web sitelerimiz ve bu uzun bir süre devam etti. Google ilk vurgunu bu sitelere içerik ekleyenlerin indexlerine ” Bu sayfanın çevirisini yap” ile yaptı. Sorun Türkçe içerikli sitelerin, yabancı makale sitelerinden backlink alması ile Google’ın sitelerimizi yabancı site olarak görmesi idi. Webmaster araçlarından Türkiye’de yayın yapıldığını işaretlense dahi bu uyarı uzun süre kalıyordu.

Ardından Google penguen ile bu sitelerden hızlıca ve toplu backlink alındığındında eskisi kadar hızlı sıralamada yükseltmemeye ve tam aksine sıralamadan komple silinmeye varan sonuçlar vermeye başladı. Kısacası artık sitesini seviyorsanız Makale sitelerinden uzak durun.

2- Profil Backlinkler

Yine zamanın en etkili backlinklerinden biri olan forum profil backlinkleri, backlink alınan siteye çok iyi etki ediyordu. Sonu makale sitelerinden alınan backlinkler gibi oldu. Panda ile önce ” Bu sayfanın çevirinin yap” yazısı çıktı indexlerde ve ardından penguen ile etkileri iyice azaladı. Aşırı kasılması sıralamadan düşmeye sebep olabilir.

3- Kısa içerikler tarih oldu

Google panda güncellemesinin bir hedefide ile siteleri daha hızlı indexlemek ve arama yapıldığında daha hızlı sonuç vermekti. Buna istinaden google için artık içeriğin komple alınmasından ziyade, ilk satırlarına önem veriliyor. Penguen ile panda dan gelen bu özellikle beraber, sitede kalınma süreside sıralamayı etkilemeye başladı. Bunu webmaster anca içeriğini uzun tutarak sağlayabilir. Eğer içeriğini ne kadar uzun olur ve kullanıcıyı ne kadar uzun sitede tutarsanız o kadar etkili oluyorsunuz google gözünde.

4- Hızlı backlink alımına son verin

Özellikle kurumsal siteler bu daha büyük sorun olmakta. Backlink alımları sonrasında sıralamada yükseliş beklenir. Eğer sabırsızsanız seo size göre değil! Çünkü penguen ile artık sıralama da yükselişler zaman almakta. Bundan dolayı backlink alımı sonrası hemen aksiyon beklemeyip, bir süre beklemek siteniz açısında fayfalı olacaktır.

E-ticaret siteleri için 13 seo önerisi

e-ticaret seo

E-ticaret sitelerinin sayısı arttıkça, sıralamalardaki rekabette üst noktalarda yaşanıyor. İnternette kimin ne satacağına karar veren mekanizmanın lideri olan Google’da üst sıralarda yer alınmıyorsa E-ticaret sitesi sahibinin işi bir hayli zorlaşıyor ( Tüketici alacağı ürünü arama motorunda arıyorsa ilk sayfadan aldığını düşünülürse, google’ın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor).

E-ticaret firmalarının en büyük sorunlarından bir tanesi xml ile çekilen ürünler. Öyleki artan e-ticaret siteleri ile bu xml’leri kullanan e-ticaret sitesi sayısı binleri bulabiliyor. 1000 tane aynı içeriğe sahip E-ticaret sitesi olduğunda, hal böyle iken sıralamaya seo’su iyi olan siteler giriyor.

E-ticaret sitesi sahipleri için 13 seo önerimi sunacağım

1- Site ana title :
Site başlığı nerede ise tüm e-ticaret sitelerinde aynıdır. Bu sattıkları ürünlerin birbirine yakın olmasından kaynaklanmaktadır. Site başlığınızı slogan olarak girmenizi önererim, bu güvende verecektir.

2- Ana descreption : Açıklama kısmında muhtemel aranma kelimeleri ve sattığınız ürünler geçmeli. Örn: “Cep telefonları, Küçük ev aletleri, Beyaz eşyalar” gibi. Burada çok detaya gerek yoktur. En fazla 15 kelime giriniz.

Anasayfa ürün isimleri :
Ürün isimleri h1 tagı ile eklenmelidir

Ürün fotoğrafları: Ürün adı ile ürün fotoğrafları aynı isimde olmalıdır. Bu görsel aramalarında da sitenize ziyaretçi çekecektir.

Ürün adı : Ürün adını kullanırken özellikle xml ile çekiyorsanız mutlaka bir değişiklik yapıp farklı olmalısınız. Başlıklar ” Marka>Model>Ürün” şeklinde eklenmelidir.

Ürün descreption:
En önemli kısımlardan biridir. Ürün descreption alanına, muhtemel aranacak tüm kelimeleri eklemelisiniz. Örneğin ürün İphone5, “İphone 5 özellikleri, İphone 5 fiyatı, En ucuz iphone 5, İphone 5 satın al” kelimelerini eklediğinizde, birden çok kelimede trafik sağlarsınız

Ürün açıklama alanı:
Bu alan sizin için diğer en önemli alanlardan biridir. Bu alanı xml ile çekilen kısım varsa ilk 5 satırına mutlaka özgün yazı girilmesi gerekmektedir. Bu ilk 5 satır içerisinde ise, İphone satıyorsanız yazı içerisinde 1 adet iphone kelimesinde mutlaka ilgili ürüne link vermenizi öneririm.

Yorumlar:
E-ticaret sitelerinde yorumlar hem satışı hem de seo konusunda etkilidir. Yorum konusunda kullanıcıları teşvik etmenizi öneririz. Ne kadar yoğun yorum olursa o sayfanın değeri o kadar artar.

Footer: Sitenin alt kısmına tasarım ile uyumlu, önemli kategorilerinizin linkini verin. Bu o kategorilere backlink sağlayacaktır.

Sosyal medya ikonları: Ürün detaylarının mutlaka sosyal medya ikonları ekleyin. Her beğeni, yeni kullanıcı sağlayacaktır. Yüksek değerli olan bu sosyal medya sitelerinden gelen her ziyaretçi ile google botlarda gelmektedir.

Url: Url’ler urunadi.html şeklinde olmalıdır.

Google analytics : Google analytics ile site içerisinde en çok hangi sayfalarda dolaşıldığını, hangi kelimelerden ziyaretçi çekildiğini mutlaka kontrol edin ve bu raporlara göre kendinize yol haritası çıkartın.

Link yapısı: link yapınız siteadi/ürünadi.html şeklinde olması, yenilenen içerik sorunundan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sitede uzun süre kalınması için : Ürün detaylarına videolar, resim üzerine yazı eklemek gibi farklı eklemeler yapın. Kullanıcı ne kadar sayfada kalırsa, son google güncellemesine göre o kadar sayfanın değeri artıyor.

Bu çalışmaları uyguladığınızda organik trafiğinizde artış olacaktır. Yanlız tek başına yaptığımız bu iç optimizasyon yeterli değildir. E-ticaret sitesiniz, sosyal medya, reklam, mobil, e-mail pazarlama ile de desteklemelisiniz.

Bol kazançlar

Dijital pazarlama nedir? Seo neresindedir?

seo

Bu konunun seo ile ne alakası olduğunu sormayın. Çünkü seo dijital pazarlamanın olmazsa olmazıdır. Dünya da ve Türkiye’de gelişen e-ticaret hacmi, klasik pazarlamayı ( reel pazarlamayı), dijital pazarlamaya taşıdı. Bugün e-ticaret’in en önemli kalemlerinden biri seo’dur. Öyleki büyük firmalar seo uzmanlarını, bir firmadan almak yerine kendi içlerinde barındırmaya başladılar.

Peki dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama kıcaca, internet dünyasında var olan hizmetlerin tamamının en etkin şekilde kullanılmadır. Nedir bu yöntemler,

Sem
Seo
Sosyal Mecralar ( Facebook, Twitter)
E-mail
Blog
Video
Viral
Mobil
Dijital Analiz

Bu mecralar etkili ve doğru kullanıldığında E-ticaret siteleri olumlu katkı yapmaktadır. Artan e-ticaret siteleri ile arama motorunda ciddi bir yarış söz konusu firmalar için. Bu da firmaları google arama reklamlarına itti. Maliyetli olan bu reklamlar, artan rekabet ve reklamverenler ile çok daha fazlaştığında firmalar seo uzmanlarına sarıldı.

Yeni kurulan E-ticaret firmaları ilanlarında mutlaka bir seo uzmanı ilanı görmeniz mümkündür.

Artan rekabet her ne kadar seo uzmanlarını da etkilese de iyi olacanın kazanacağı kesin 🙂