Aylık arşivler: Haziran 2013

Yeni Penguen 2.0 güncellemesi ve etkileri

Google Penguen 2.0 güncellemesini Matt Cutts tarafından resmi blogu ve twitter adresinden açıklaması ardından tüm dünyada bir çok sektörde sıralamalarda değişiklikler yer oldu.

Yapılan bu yeni güncellemenin, spam olmayan bir arama motoru için bir adım daha atılması olarak lanse edilmiş olsa da backlinklere yapılmış bir sanal bir darbe olarak da lanse edebiliriz. Matt cutts üstüne basa basa spam güncellemesi dese de değişen yaklaşık %5 sıralama webmasterlar ve kurumsal firmalar tarafından tepki çekti.

Her ne kadar hacklink yapan siteler şu aşamada etkilenmese de durumdan, Matt cutts resmi blogunda açıklamış olduğu penguen spam bildirme formu işini hızlı yapmaya başlamış. Belirttiğim adreste şayet spam yapan bir sitede ya da spam dolu bir sonuç sayfası gördüğünüz bildirim yaparsanız çok daha hızlı bir şekilde arama sonuçlarından kaldırıyor google. Bu hamle her ne kadar, ” bir iş yaptık ama yüzümüze gözümüze bulaştırdık, bize yardım edin” olarak anlaşılmış olsa da bizde desteklerimizi esirgemeyelim 🙂

Gelelim bu yeni güncellemenin etkilerine. Günlerdir tüm webmaster forumlarında artık nasıl bir yol izleneceği tartışılıyor.

Google geçmiş dönemde yazdığım yazılarda ve seo kitabımda sık sık hatırlattığım ” hızlı arama sonuçları” konusundaki iddiasını sürdürmeyi uzun bir dönem sürdürmüştü. Hızlı arama sonuçlarında,

Başlık
Descreption alanında ilk 3 satır botlar tarafından inceleniyor ve sonuçlar daha hızlı gösteriliyordu . Bu durum ileri zamanlarda spam olarak kullanılmaya başlandı ve yapılan güncellemeler ile bu taktiğin etkisi genişletilerek azaltıldı.

Google artık yazının ve sitenin tamamını bir bütün olarak analiz ediyor ve buna göre siteyi sıralamaya yerleştiriyor. Öyle ki eğer yazınız bir anlam ifade etmiyorsa ( özellikle tanıtım yazısı veren arkadaşlar buna dikkat etmeli) ve içerisinde ki link çıkışı doğal link ten uzaksa bu linki size bir faydası olmuyor.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken konu sadece tanıtım yazısı alırken değil, kendi sitenize içerik girerken de yazmış olmak için ya da seo maçlı değil, kullanıcıları doyuracak bilgi artık çok daha dikkat değer kazandı. Bunu sağlayabilmeniz için elbette yazınızı olabildiğince uzun tutmanız, kullanıcılarınızı kaçırmamak adına yazıyı resimler ya da video ile süslemenizi şiddetle öneririm. Konularınız da mümkünde mutlaka ziyaretçilerinizi yorum yapmaya yönlendirin. Yorumlar ile güncellenen sayfanız örümcekler tarafından çokça ziyaret edilmekte ve yorumlarda index aldığından arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Backlink bitti mi?

Penguen 2.0’nin backlinki bitirdiği ve seo ‘dan para kazanan insanlara bir darbe vurduğu da söylenmekte. Bu duruma bende bir nebze katılıyorum. Google konumu itibariyle elbette para kazanmak isteyecek ve kazandığını da hepimiz biliyoruz :). Yapılan son güncelleme bazı backlinkleri önemini yitirdiği izlenimini veriyor. Bunlardan en önemli siteniz ile alakası olmayan backlinkler. Bu sitelerden alınan linkler zaten çok etkili değildi artık hiç etkili değil. Fakat sorun şu ki bu tarz içeriğinizle alakalı olmayan sitelerden alacağınız linkler sıralamadan düşmenize dahi sebep olabiliyor. Bu yüzden artık link alımında dikkatli olmakta fayda var.

Backlinklerin öneminin bitmesi gibi bir durum söz konusu olacağına ihtimal vermiyorum, fakat etkisinin oranı azaltılabilir. Bu yüzden backlink alacağınız siteleri çok iyi seçmeniz önem arzediyor. Özellikle link çöplüğüne dönmüş siteler eskiden nötr etki ederken şuan sizi spam olarak gösterebiliyor.

Penguen 2.0 için bir süre update olacağı ön görülüyor bu yüzden bugüne kadar yaptığınız taktiklerini bir süre ertelemenizi, backlink alımında aşırıya kaçmamanızı öneriyorum

Seotez

Seo Sözleşmesi

İnternet kullanımı arttıkça firmaların seo’ya olan ilgisi de artarak devam ediyor. Fakat bu aynı zamanda işgüzar kişilerin iştahını kabartıyor. Bize ulaşan müşterilerimiz en çok, “X kişi sitemi düşürüp kaçtı”, “Sıralamaya giremedik para ödedik ortalıktan kayboldular” gibi konular ile bize geliyor. Bizde bir seo sözleşme örneği hazırladık her iki tarafı da koruyan bu sözleşme noter huzurunda imzalanıp daha da resmileştirilebilir.

Uyarı: Sözleşme tarafımızdan oluşturulmuştur, doğabilecek sorunlardan “seotez.com” sorumlu değildir.

Seo Sözleşmesi:

Bu sözleşme …………. domaini için ……………… firması ile seotez.com arasında yapılmıştır. Belirtilen hedef kelimelerde (……………………….) arama motoru optimizasyonu çalışması yapılacaktır.

1- Çalışmaya başlanıldığında trafiğin takibi açısından google analitik ve webmaster tools yetkisi verilecektir.
2- Kelime bazlı seo yapılan çalışmalarda verilen süreler max. Sürelerdir. Verilen süreden önce de çalışma tamamlanabilmektedir.
3- Kelime bazlı seo çalışmalarında belirtilen süre içerisinde kelimeler hedeflenen sıralara çıkmadığında ekstra 10 gün daha süre istenir, istenen ekstra süre içerisinde de şayet hedef sıralara ulaşılmaz ise, o ana dek alınan tüm ücret iade edilir.
4- İç optimizasyon ya da arama motoru optimizasyonu yapıldığında, seo uzmanı bilgisi dışında her hangi bir dış müdahale yapılmayacaktır. Müdahale yapıldığı tespit edildiğinde, sözleşme fesh edilecektir.
5- Siteye yapılabilecek, anti seo,ddos saldırısından doğabilecek sıralama kaybı, hit kaybından seo uzmanı sorumlu değildir. Görüşmeler ile anti seo çalışmalarının tespiti ve temizliği ardından çalışmaya devam edilir ve kaybedilen süre sözleşme tarihine eklenir.
6- Kelime bazlı çalışmalarda ilk sıra garantisi yoktur. Tüm çalışmalar da ilk 3 sıra garantisi verilmektedir.
7- Ödemeler karşılıklı belirtilen süre içerisinde yapılacaktır. Ödeme tarihinin max 7 gün geçmesi durumda seo uzmanı sözleşmeyi tek taraflı fesh edebilir.
8- Seotez.com firmayı 15 günde bir bilgilendirmek zorundadır

İşbu sözleşmenin uygulanmasından doğabilecek her türlü uyuşmazlıkların çözümünde İstanbul Mahkemeleri ve İcra Daireleri yetkilidir.
6 (altı) maddeden ve 2 (iki) sayfadan oluşan işbu sözleşme ……/……/……. Tarihinde 2 (iki) nüsha olarak düzenlenmiştir. Sözleşme imza tarihinde yürürlüğe girer ve sözleşme süresi 1 (bir) yıldır.