Aylık arşivler: Mart 2014

Google korku mu salıyor?

İnternet kullanımı artmasıyla arama motorlarının kullanımı da artıyor. Bu hem arama motoru  hem de web sitesi sahiplerinin rekabetlerinin artmasına neden olmakta. Öyle ki web sitesi sahipleri daha fazla trafiği çekmek adına arama motorlarının algoritmalarını çözmeye yoğunlaşırken, diğer yandan arama motorlarını hem bunu engelleme hemde daha fazla gelir elde etmek için sürekli algoritma ve strateji değiştiriyor.

Yaşanan bu yoğun savaş bir çok web sitesinin etkilerken, google neredeyse her 15 günde bir güncelleme yayınlayarak yaşanan bu savaşı sürekli hale getirerek (kendince) önlem almaya çalışmaktadır. Mozcast verilerine göre son 90 günde neredeyse algoritmaların değişmediği zaman yok.

 

etki-alani

 

Sürekli güncelleme

Son günlerde güneşli seo günleri yaşandığını gösteren Mozcast istatistiklerine göre Google yılda irili ufaklı 500-600 algoritma ve bir kaç büyük algoritma değişlikliği yapıyor Yapılan bu güncellemeler bugün faydalı olan bir özelliğin belki bir kaç gün sonra spam olabileceğine delalet olabilir.

Reklamlar ön plana çıkartıldı

Tüm bunlar sürerken google arama sonuçları tasarımında değişikliğe giderek “daha etkin sonuçlar” söylemi ile yenilik yaptı. Bu değişiklik sonrası google reklamların arka planını kaldırarak daha doğal görünmesini sağladı. Bu değişikliğin reklamların tıklanma oranını arttıracağı bir gerçek. Fakat organik sıralamalarda trafiğin ne kadar düşeceğini zaman içerisinde göreceğiz. ( Konu ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)

google-new-design-experiment-600x290

Sıralamaya etkili her şey spam kabul edildi

Bugün şu işlemleri yaptığınızda spam damgası yiyebilirsiniz

 • Ücretli linkler
 • Karşılıklı bağlantılar
 • Blog yorumları
 • Forum profil linkleri
 • Kredili linkler (hazır backlink satan siteler, backlinks.com gibi sitelerden alınan linkler)
 • Basın bültenleri (tanıtım yazıları)
 • Web 2.0 profil ve sosyal linkler
 • Web dizinleri
 • Widget
 • Infographics
 • Yetersiz site içeriği

İstatistikler engellendi

Önceki dönemlerde trafiğinizin hangi kelimelerden geldiğini google analytics yardımı ile  kolaylıkla görebiliyorduk. Yakın zamanda yapılan yazılım güncellemesi ile bu özellik sadece “ücretli kullanıcılara” açıldı. Yani sitenize gelen trafiği görebilmek için adwords reklamı vermeniz gerekiyor.

Matt cutts tv yıldızı gibi oldu

Matt_Cutts_Facepalm

Nerede ise her hafta yeni video yayınlayan Matt Cutts, webmasterlara yardımcı oluyor mantığı ile sorulara video ile cevap veriyor. Söylediği şeylerin tamamını  uygulasanız da pek yol alamazsınız.

 

Spam düşmanı google, Türkiye’ ye göz yumuyor

Düşük kaliteli ve spam içerikli sitelere savaş açan google, Türkiye sonuçlarında haber sitelerinin spam üzerine spam üzerine yapmalarına göz yumuyor ve adil olmayan şekilde trafik çekmelerine göz yumuyor.

Sıralamalarda abartılı ve alakasız sonuçlar çıkartarak spam yapmaya  teşvik ediyor. İddia ediyoruz, google halen Türkçe bilmiyor. Emeği hiç sayıyor.

Yani kısacası webmasterların hareket alanları oldukça daralıyor. Bu bir nevi korku propagandası anlamına gelmiyor mu yoksa?

Peki sonuç olarak bu durum ne anlama geliyor?

 • Google’ ın birincil kaygısı web siteleri değil, daha çok gelir ve trafik
 • Penguen, Panda algoritmaları adil değil, büyük siteler etkilenmez iken küçükler yerle bir edildi
 • İyi içerik oluşturma teşvik ediliyor, fakat spam içerikli siteler ve haber siteleri bunun aksini yapmasına rağmen cezalandırılmıyor

Seo basit, hızlı, az masraflı olmaktan çıkmıştır. Artık ppc, adwords, sosyal medya ile desteklenmesi gereken bir yapı haline gelmiştir. Kısacası seo için daha fazla para harcamanız gerekecektir.

 

Resim kaynak: Moz metrics

Algoritma değişikliği kaynak: Algorithm change

Yazm, yabancı çeşitli seo sitelerinden alınan yazılar ile desteklenmiştir.

Google reklamları artık daha organik!

Google, Hummingbird güncellemesi ile duyurduğu daha basit ve etkili kullanımı amaçlayan güncellemesinin yeni özellikleri uygulanmaya devam ediyor. Bu sefer ki güncelleme, Adwords reklamları.

Adwords ilk yıllarında organik sonuçların sağ alanında yer alırken, ilerleyen dönemlerde 3 bağlantı reklamı şeklinde organik sonuçların üzerinde de gözükmeye başlamıştı Bu reklamların organik trafiği engellediği tartışması sürerken, google bu alanda köklü bir değişikliğe imza attı.

 

Önceki sürümde reklamlar arka planlarında bir font ile organik sonuçlardan ayrışıyordu. Yapılan son güncelleme ile bu arka plan kaldırıldı. Böylelikle organik sonuçlar ile ücretli bağlantılar arasındaki ayrıştırma kaybolmuş oldu. Yapılan bu değişikliğin organik sonuçları ne derece etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz.

 

google-new-design-experiment-600x290

 

Resim kaynağı:  searchengineland.com/

Google Hummingbird Algoritması

google-hummingbird

Henüz bir algoritmadanın etkisinden ve olacaklarından kurtulmadan Google bir başka değişiklik ile kendini yeniliyor.

 

Hummingbird algoritması ile neler yapılabileceğini keşfedebilmek adına yazımı bir süre bekletmek durumunda kaldım. Hummingbird algoritması yaklaşık olarak Eylül 2013 tarihinde tam anlamıyla aktif oldu. Algoritmanın tam manasıyla Türkiye’ de aktif olduğunu söyleyemiyeceğim fakat özellikle İngilizce olarak olarak oldukça etkili çalışmakta.

Hummingbird algoritması ile google, arama motoru kullanıcıları ile daha etkileşimli ve net sonuçları gösteren bir yapı geliştirdi. Kullanıcılar ( özellikle mobil) sesle arama motorundan istediği sonucu arayabilir, yazdığı sorulara net cevap alarak (semantik) kısa sürede net cevaba ulaşabilir. Bu durum Google tarafından web sitesi sahiplerinin çok daha faydasına olacağı belirtilmekte.

Önceleri ve halen web sitelerimizi anahtar kelimeler üzerine inşa ediyoruz. Hummingbird algoritması ile artık bu durum değişmekte ve kullanıcıların aradığı kelimelere değil, arama sorgularında en iyi sonucu verecek içeriğe sahip sitelerin ön plana çıkacağı belirtiliyor.

 

Mobile önem veren Hummingbird, bizleri yazma derdinden kurtarıyor. Mobile ağırlık verilmesi elbette çok normal. Türkiye’ de 2013 yılı itibariyle 35 milyon akıllı telefon olduğu belirtiliyor.

 

 

Adsız

Webrazzi pro istatistiğidir. www.webrazzi.com/2013/11/29/turkiye-internet-ekosistemi-raporu/

 

Ülkemizde 2013 itirayile 25,5 milyon kişinin mobil internet kullandığını düşünürsek , google’ ın bu son hamlesinin oldukça yerinde olduğunu görüyoruz. Özellikle gelecek dönemde mobil uyumlu olmayan web sitelerinin cezalandırılacağı söylentisi, webmasterların bu konuda daha  hızlı davranmasını gerektirmektedir.

Adsız

Webrazzi pro mobil trafik istatistiğidir. www.webrazzi.com/2013/11/29/turkiye-internet-ekosistemi-raporu/

Hummingbird algoritması ile dikkat edilmesi ve uygulanması gerekenlerden bahsedecek olursak

 

1- Ziyaretçilerin ihtiyaçlarına göre içerik

Dergi mantığında ya da anahtar kelime odaklı oluşturulan içeriklerin önemini yitireceği bir döneme giriyoruz.  Sonuç odaklı ve ziyaretçinizi memnun edecek içerikler oluşturmalı ve mümkün olduğunca uzun süre onu sitemizde tutmalıyız.

2- Mobil Site uyumlu web sitesi

Mobil interneti hepimiz kullanıyoruz, bir web sitesi mobil değil site ağır açılmakta ve içerikleri görüntülenememektedir. Bu durumda hepimiz hemen o siteden çıkıyoruz. Bu durum ile bir çoğunu karşılaşmışsınızdır, hal böyle iken siz de o tür siteyi hemen terkederken, ziyaretçileriniz neden terketmesin? Sitenizi mutlaka mobil uyumlu hale getirmenizde fayda olacaktır.

 

3- Paylaşılabilir kalitede içerik

İçeriğinizin kalitesini, ziyaretçilerinizin sosyal medya üzerinden  paylaşması gösterir. İçeriklerinizin viral olarak yayılabilmesi adına  mümkün olduğunda kaliteli, görsel zenginlikli şekilde girmenizde fayda vardır.

 

Bu konuda bugüne kadar en beğendiğim yazılardan biri Türkiye’ de aktif yayın hayatına başlayan Al- Jazeera internet sitesinde karşılaştım. Yazıda et fiyatları, istatistikleri, etin faydaları, yaşanan sıkıntılar vb tüm çalışmalar araştırmacı gazeteciliğe yakışan şekilde derlenmiş. Hakettiği şekilde 3k’ ya yakın sosyal medyada paylaşılmıştır. Bu haber etkili içeriğe en güzel örnektir. (Habere http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/kasabin-yolunu-unutmak linki ile ulaşabilirsiniz)