Adwords mü ? Seo mu?

Seo artık en popüler olay.Herkes üst sıralara çıkmak için uğraşırken bu 3-4 ay alabiliyor kelime zorluğuna göre.Fakat google ben uğraşmam seo ile derseniz size adwords sunuyor.

Adwords Sizi sağ tarafta gösterir.Eğer hedef kelime adwords reklamınızın için geçerse google buraları siyahlaştırdığı için ekstra tıklama alabiliyorsunuz.Hemen ne demek istediğimi resim ile göstereyim.

Böylece daha farkdilir olursunuz.Adwors eğer yopun şekilde reklam veren olursa üstede alabiliyor reklamlarınızı o zaman daha avantajlı oluyorsunuz.

Eğer adwords yukarı reklam yerini açtı ise o kelimede reklam veren çoktur ve reklam ortalama maliyeti de yüksektir.Adwords evet istediğiniz kelimede sizi birinci yapar fakat riskleride yok değil;

Rakiplerinizin tıklaması ile biten bütçeler

Google bunu için uğraşıyor ,engellediklerini belirtiyor.Fakat ben adwords’ünü yönettiğim firmalarda şunu gördümki rakipler aşırı kıskançtı ve yeni reklam vren oldumu sağ tarafa onlarca tık alıyorduk 1 kere dahi telefon çalmıyordu.

Daha yüksek maliyet

Tık başı maliyet kelime rekabetine göre değişiyor.Böylece maliyet olarakta değişmekte.Sadece 1 kelimede reklam verirseniz adwords sizin için ideal.Ama bir kaç kelimeniz varsa bütçenizi iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Seo ile ilk sayfada olduğunuzda maliyetleriniz daha da azalabilmekte.

5-6 kelimeniz var ise sağ taraf size ayda 500- 750 tl ye mal olabilir.

Seo da ise 1 kere yüksek bedel + aylık daha az maliyetle üst tarafta olabilirsiniz.

Bu maliyetlerinizi azaltır.

Ayrıca ülkemizde sağ tarafa henüz alışılamadı arama sonuçları site ortasında olduğundan göz direk oraya gidiyor ve bu bir alışkanlık seviyesinde.Sağ taraf her zaman dikkat çekmeyebiliyor.- bin gösterim alan bir kelimenin reklamda en üstte çıktığı halde 15 tık.Seo ilk sırada olan sitenin ise 450 tık almasını buna örnek gösterebilirim.

Kısacası adwords mü seo mu diye soruyu yenilersek %85 seo %15 adwords diyebilirim sizlere

Abdurrahman aktan
www.seotez.com

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Adwords mü ? Seo mu?” için bir yorum

  • 18 Şubat 2014 tarihinde, saat 14:09
    Permalink

    Bilgiler eşliğinde geri dönüşümlerin yüksek maliyetlerin düşük kazançlar elde edilmesini dilerim. Güzel paylaşım.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir