Arama motoru ve webmaster savaşları

googlevs

Kabul etmek gerekir ki web sitesi sahipleri ile arama motorları birbirlerine çok iyi düğümlenmiş bir halat gibi bağlı durumda. Öyle ki arama motorları olmazsa web siteleri olmaz, web siteleri olmazsa arama motorları tek başına bir işe yaramaz(-dı, bunu yazıyı okudukça daha iyi anlayacaksınız).

Arama motorları bir nevi kullanılmış mendil gibi, çünkü istediğimizi alıyoruz ve anında terk ediyoruz. Arama motorları bunu farketmiş olacak ki, kullanıcıları daha fazla sitelerinde tutabilmek ve kendi sayfalarından çıkmadan işlemlerini görmelerini sağlamak amacıyla bir takım çalışmalar içerisine girdiler. Bu uygulamalar sonucunda bariz şekilde web sitelerinin trafiklerini tırpanladılar. Hemen örnek vermek istiyorum. Arama motorlarına Hava durumu yazdım

Google en üst sırada, ilinize göre hava durumu sonuçlarını gösteriyor

google-hava-durumu

Yandex’in google’da arta kalan yanı yok

yandex-hava-durumu

Bing biraz daha insaflı üst sıralarda siteleri gösterirken orta sırada hava durumu sonuçlarını sergiliyor

bing-hava-durumu

Durum aslında vahim şekilde ilerliyor. Bugün google, hiç bir web sitesine girmeden;

-Sayısal dönüşüm ( mil’i km çevirmek gibi)
-Saat Öğrenmek (İstediğiniz ülkenin saatini öğrenebilirsiniz)
-Para birimi dönüştürme
-Hava Durumu
-Gerçek zamanlı hisse senedi fiyatları
-Tanım bulma (Arayacağınız kelimenin önüne define: yazmanız gerekiyor)
-Film Saatleri öğrenme
-Uçuş saatleri öğrenme

sonuçlarını google vasıtasıyla öğrenebiliyorsunuz. ( Bazı uygulamalar henüz Türkiye’de aktif olmamış olabilir, fakat bu ilerde de olmayacağı anlamına gelmiyor.)

Yandex Türkiye pazarına özellikle uygulamaları ile hızlı bir giriş yaptı. Öyle ki sadece yandex’i kullanan bir kişinin başka internet sitelerine girmesi gerekmiyor. Yandex servisleri

Afiş ( Film seansları, fragmanları ve açıklamaları)
Hava Durumu
Saat ( Şehir saatleri ve ülkeler arası saat fakları)
Seferler ( Uçak, vafur, orobüs sefer bilgileri)
Üniversite ( Üniversite bilgileri, puanları, burslar)
Video ( Tüm video siteleri, yandex video sayfası üzerinden oynatılıyor)

Durum sadece içerik yarışı değil, arama motorları organik sonuçların en iyi noktalarına reklam yerleştirerek, trafiği “en fazla parayı verene” veriyor. Elbette firmalar tüm bu çalışmaları hayırına yapmamakta ve gelir modeli olarak arama motoru reklamcılığı en büyük gelir kaynakları. Kesinlikle reklam olmalı, fakat bu organik sonuçlara etki ediyorsa sıkıntı var demektir.

Google reklamlı arama sonuçları

tatil-sonuc-google

Yandex reklamlı arama sonuçları

yandex-kurye-sonuclari

Özet olarak, arama motorları ziyaretçi yönlendirmekten ziyade, ziyaretçiyi kendi bünyesinde tutmak konusunda ileride çok daha fazla çalışma yapacağa benziyor, bu uygulamaların sayısı arttıkça bakalım ne kadar webmaster’ın canı yanacak.

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Arama motoru ve webmaster savaşları” için 3 yorum

 • 26 Ağustos 2013 tarihinde, saat 13:07
  Permalink

  çok uzak olmadığı kesin..

  Yanıtla
 • 26 Ağustos 2013 tarihinde, saat 13:10
  Permalink

  Üstadım yine sen bilirsin ama, aslında arama motorları üzerimizden yük alıyor. Havadurumu, film saati, dönüşümler.. Bunların zaten ahmet amcanın web sitesinde olması saçmaydı. Ya da ben sadece hava kaç derece öğrenmek istiyorsam neden site site gezeyim en doğru sonuç nedir diye ?

  Kısacası, arama motorlarının önüne geçtiği tek şey saçma içerikler. Sanmıyorum ki, arama motorları üzerinden daha ileri seviye işler yapılsın.

  Saygılar.

  Yanıtla
  • 26 Ağustos 2013 tarihinde, saat 13:49
   Permalink

   Merhaba Kardeşim,

   Değerli yorumun için teşekkür ederim. Arama motorlarının üzerimizden aldığı yük ile aslında biz para kazanıyoruz. Seçmiş oldukları kelimeler, hatırı sayılır trafiğe sahip bu web siteleri için – trafik demek. Şuan web 1.0 uygulanıyor. Yani kullanıcılar arama motoru üzerinden sadece okuyor. Özellikle Google, google+’yı oyuna davet ettiğinde yani yorumlama vb getirdiğinde sonuçlara bence işin rengi değişecek.

   Saygılar

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir