Artık uygulanmaması gereken seo taktikleri

panda ve penguen

Google panda ve penguen güncellemeleri ile bir çok siteyi cezalandırdı. Aslında bu güncellemeler bir nevi google içinde kabuk değişimiydi. Algoritmalar bir nevi webmasterlar tarafından çözülmüş ve arama sonuçlarında çok fazla spam sonuç çıkmaya başlamıştı. Son 2 güncelleme bu spami ortadan kaldırmak ve hızlı yükselişi engellemekti diyebiliriz. Yani önceden hızlıca backlink alıp kısa sürede sıralamada yer alabilirken, bugün aynı taktik siteyi komple arama sonuçlarında silebiliyor.

Bu durumda iken penguen sonrası bazı seo taktiklerininde tarihi geçti. Bu yazımda bunlardan bahsedeceğim.

1- Makale siteleri

Makale sitelerine basılan linkler ile ilk zamanlar müthiş çıkış yaşıyordu web sitelerimiz ve bu uzun bir süre devam etti. Google ilk vurgunu bu sitelere içerik ekleyenlerin indexlerine ” Bu sayfanın çevirisini yap” ile yaptı. Sorun Türkçe içerikli sitelerin, yabancı makale sitelerinden backlink alması ile Google’ın sitelerimizi yabancı site olarak görmesi idi. Webmaster araçlarından Türkiye’de yayın yapıldığını işaretlense dahi bu uyarı uzun süre kalıyordu.

Ardından Google penguen ile bu sitelerden hızlıca ve toplu backlink alındığındında eskisi kadar hızlı sıralamada yükseltmemeye ve tam aksine sıralamadan komple silinmeye varan sonuçlar vermeye başladı. Kısacası artık sitesini seviyorsanız Makale sitelerinden uzak durun.

2- Profil Backlinkler

Yine zamanın en etkili backlinklerinden biri olan forum profil backlinkleri, backlink alınan siteye çok iyi etki ediyordu. Sonu makale sitelerinden alınan backlinkler gibi oldu. Panda ile önce ” Bu sayfanın çevirinin yap” yazısı çıktı indexlerde ve ardından penguen ile etkileri iyice azaladı. Aşırı kasılması sıralamadan düşmeye sebep olabilir.

3- Kısa içerikler tarih oldu

Google panda güncellemesinin bir hedefide ile siteleri daha hızlı indexlemek ve arama yapıldığında daha hızlı sonuç vermekti. Buna istinaden google için artık içeriğin komple alınmasından ziyade, ilk satırlarına önem veriliyor. Penguen ile panda dan gelen bu özellikle beraber, sitede kalınma süreside sıralamayı etkilemeye başladı. Bunu webmaster anca içeriğini uzun tutarak sağlayabilir. Eğer içeriğini ne kadar uzun olur ve kullanıcıyı ne kadar uzun sitede tutarsanız o kadar etkili oluyorsunuz google gözünde.

4- Hızlı backlink alımına son verin

Özellikle kurumsal siteler bu daha büyük sorun olmakta. Backlink alımları sonrasında sıralamada yükseliş beklenir. Eğer sabırsızsanız seo size göre değil! Çünkü penguen ile artık sıralama da yükselişler zaman almakta. Bundan dolayı backlink alımı sonrası hemen aksiyon beklemeyip, bir süre beklemek siteniz açısında fayfalı olacaktır.

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Artık uygulanmaması gereken seo taktikleri” için 2 yorum

  • Geri bildirim: Anonim

  • 06 Eylül 2014 tarihinde, saat 17:37
    Permalink

    Makala siteleri artık google tarafından sevilmiyor…

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir