E-ticaret siteleri için 13 seo önerisi

e-ticaret seo

E-ticaret sitelerinin sayısı arttıkça, sıralamalardaki rekabette üst noktalarda yaşanıyor. İnternette kimin ne satacağına karar veren mekanizmanın lideri olan Google’da üst sıralarda yer alınmıyorsa E-ticaret sitesi sahibinin işi bir hayli zorlaşıyor ( Tüketici alacağı ürünü arama motorunda arıyorsa ilk sayfadan aldığını düşünülürse, google’ın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor).

E-ticaret firmalarının en büyük sorunlarından bir tanesi xml ile çekilen ürünler. Öyleki artan e-ticaret siteleri ile bu xml’leri kullanan e-ticaret sitesi sayısı binleri bulabiliyor. 1000 tane aynı içeriğe sahip E-ticaret sitesi olduğunda, hal böyle iken sıralamaya seo’su iyi olan siteler giriyor.

E-ticaret sitesi sahipleri için 13 seo önerimi sunacağım

1- Site ana title :
Site başlığı nerede ise tüm e-ticaret sitelerinde aynıdır. Bu sattıkları ürünlerin birbirine yakın olmasından kaynaklanmaktadır. Site başlığınızı slogan olarak girmenizi önererim, bu güvende verecektir.

2- Ana descreption : Açıklama kısmında muhtemel aranma kelimeleri ve sattığınız ürünler geçmeli. Örn: “Cep telefonları, Küçük ev aletleri, Beyaz eşyalar” gibi. Burada çok detaya gerek yoktur. En fazla 15 kelime giriniz.

Anasayfa ürün isimleri :
Ürün isimleri h1 tagı ile eklenmelidir

Ürün fotoğrafları: Ürün adı ile ürün fotoğrafları aynı isimde olmalıdır. Bu görsel aramalarında da sitenize ziyaretçi çekecektir.

Ürün adı : Ürün adını kullanırken özellikle xml ile çekiyorsanız mutlaka bir değişiklik yapıp farklı olmalısınız. Başlıklar ” Marka>Model>Ürün” şeklinde eklenmelidir.

Ürün descreption:
En önemli kısımlardan biridir. Ürün descreption alanına, muhtemel aranacak tüm kelimeleri eklemelisiniz. Örneğin ürün İphone5, “İphone 5 özellikleri, İphone 5 fiyatı, En ucuz iphone 5, İphone 5 satın al” kelimelerini eklediğinizde, birden çok kelimede trafik sağlarsınız

Ürün açıklama alanı:
Bu alan sizin için diğer en önemli alanlardan biridir. Bu alanı xml ile çekilen kısım varsa ilk 5 satırına mutlaka özgün yazı girilmesi gerekmektedir. Bu ilk 5 satır içerisinde ise, İphone satıyorsanız yazı içerisinde 1 adet iphone kelimesinde mutlaka ilgili ürüne link vermenizi öneririm.

Yorumlar:
E-ticaret sitelerinde yorumlar hem satışı hem de seo konusunda etkilidir. Yorum konusunda kullanıcıları teşvik etmenizi öneririz. Ne kadar yoğun yorum olursa o sayfanın değeri o kadar artar.

Footer: Sitenin alt kısmına tasarım ile uyumlu, önemli kategorilerinizin linkini verin. Bu o kategorilere backlink sağlayacaktır.

Sosyal medya ikonları: Ürün detaylarının mutlaka sosyal medya ikonları ekleyin. Her beğeni, yeni kullanıcı sağlayacaktır. Yüksek değerli olan bu sosyal medya sitelerinden gelen her ziyaretçi ile google botlarda gelmektedir.

Url: Url’ler urunadi.html şeklinde olmalıdır.

Google analytics : Google analytics ile site içerisinde en çok hangi sayfalarda dolaşıldığını, hangi kelimelerden ziyaretçi çekildiğini mutlaka kontrol edin ve bu raporlara göre kendinize yol haritası çıkartın.

Link yapısı: link yapınız siteadi/ürünadi.html şeklinde olması, yenilenen içerik sorunundan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Sitede uzun süre kalınması için : Ürün detaylarına videolar, resim üzerine yazı eklemek gibi farklı eklemeler yapın. Kullanıcı ne kadar sayfada kalırsa, son google güncellemesine göre o kadar sayfanın değeri artıyor.

Bu çalışmaları uyguladığınızda organik trafiğinizde artış olacaktır. Yanlız tek başına yaptığımız bu iç optimizasyon yeterli değildir. E-ticaret sitesiniz, sosyal medya, reklam, mobil, e-mail pazarlama ile de desteklemelisiniz.

Bol kazançlar

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

E-ticaret siteleri için 13 seo önerisi” için 2 yorum

 • 08 Şubat 2013 tarihinde, saat 23:42
  Permalink

  Nerhabalar E-ticaret seo ile ilgili yazınız oldukça iyi dikkate alacağım.

  Yanıtla
  • 11 Şubat 2013 tarihinde, saat 14:18
   Permalink

   Merhaba

   Umarım faydası dokunur

   Saygılar

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir