Google korku mu salıyor?

İnternet kullanımı artmasıyla arama motorlarının kullanımı da artıyor. Bu hem arama motoru  hem de web sitesi sahiplerinin rekabetlerinin artmasına neden olmakta. Öyle ki web sitesi sahipleri daha fazla trafiği çekmek adına arama motorlarının algoritmalarını çözmeye yoğunlaşırken, diğer yandan arama motorlarını hem bunu engelleme hemde daha fazla gelir elde etmek için sürekli algoritma ve strateji değiştiriyor.

Yaşanan bu yoğun savaş bir çok web sitesinin etkilerken, google neredeyse her 15 günde bir güncelleme yayınlayarak yaşanan bu savaşı sürekli hale getirerek (kendince) önlem almaya çalışmaktadır. Mozcast verilerine göre son 90 günde neredeyse algoritmaların değişmediği zaman yok.

 

etki-alani

 

Sürekli güncelleme

Son günlerde güneşli seo günleri yaşandığını gösteren Mozcast istatistiklerine göre Google yılda irili ufaklı 500-600 algoritma ve bir kaç büyük algoritma değişlikliği yapıyor Yapılan bu güncellemeler bugün faydalı olan bir özelliğin belki bir kaç gün sonra spam olabileceğine delalet olabilir.

Reklamlar ön plana çıkartıldı

Tüm bunlar sürerken google arama sonuçları tasarımında değişikliğe giderek “daha etkin sonuçlar” söylemi ile yenilik yaptı. Bu değişiklik sonrası google reklamların arka planını kaldırarak daha doğal görünmesini sağladı. Bu değişikliğin reklamların tıklanma oranını arttıracağı bir gerçek. Fakat organik sıralamalarda trafiğin ne kadar düşeceğini zaman içerisinde göreceğiz. ( Konu ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz)

google-new-design-experiment-600x290

Sıralamaya etkili her şey spam kabul edildi

Bugün şu işlemleri yaptığınızda spam damgası yiyebilirsiniz

 • Ücretli linkler
 • Karşılıklı bağlantılar
 • Blog yorumları
 • Forum profil linkleri
 • Kredili linkler (hazır backlink satan siteler, backlinks.com gibi sitelerden alınan linkler)
 • Basın bültenleri (tanıtım yazıları)
 • Web 2.0 profil ve sosyal linkler
 • Web dizinleri
 • Widget
 • Infographics
 • Yetersiz site içeriği

İstatistikler engellendi

Önceki dönemlerde trafiğinizin hangi kelimelerden geldiğini google analytics yardımı ile  kolaylıkla görebiliyorduk. Yakın zamanda yapılan yazılım güncellemesi ile bu özellik sadece “ücretli kullanıcılara” açıldı. Yani sitenize gelen trafiği görebilmek için adwords reklamı vermeniz gerekiyor.

Matt cutts tv yıldızı gibi oldu

Matt_Cutts_Facepalm

Nerede ise her hafta yeni video yayınlayan Matt Cutts, webmasterlara yardımcı oluyor mantığı ile sorulara video ile cevap veriyor. Söylediği şeylerin tamamını  uygulasanız da pek yol alamazsınız.

 

Spam düşmanı google, Türkiye’ ye göz yumuyor

Düşük kaliteli ve spam içerikli sitelere savaş açan google, Türkiye sonuçlarında haber sitelerinin spam üzerine spam üzerine yapmalarına göz yumuyor ve adil olmayan şekilde trafik çekmelerine göz yumuyor.

Sıralamalarda abartılı ve alakasız sonuçlar çıkartarak spam yapmaya  teşvik ediyor. İddia ediyoruz, google halen Türkçe bilmiyor. Emeği hiç sayıyor.

Yani kısacası webmasterların hareket alanları oldukça daralıyor. Bu bir nevi korku propagandası anlamına gelmiyor mu yoksa?

Peki sonuç olarak bu durum ne anlama geliyor?

 • Google’ ın birincil kaygısı web siteleri değil, daha çok gelir ve trafik
 • Penguen, Panda algoritmaları adil değil, büyük siteler etkilenmez iken küçükler yerle bir edildi
 • İyi içerik oluşturma teşvik ediliyor, fakat spam içerikli siteler ve haber siteleri bunun aksini yapmasına rağmen cezalandırılmıyor

Seo basit, hızlı, az masraflı olmaktan çıkmıştır. Artık ppc, adwords, sosyal medya ile desteklenmesi gereken bir yapı haline gelmiştir. Kısacası seo için daha fazla para harcamanız gerekecektir.

 

Resim kaynak: Moz metrics

Algoritma değişikliği kaynak: Algorithm change

Yazm, yabancı çeşitli seo sitelerinden alınan yazılar ile desteklenmiştir.

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir