Google’ın spam ile mücadelesi

1969 yılındı ticari olmayan ve ABD bir kaç üniversitenin bir birine bilgisayarlar vasıtasıyla bağlanması temelinde ortaya çıkan internet*, bugün dakika da 2.000.000 google sorgulaması, 1.840.000 facebook beğenme sayısı, 204 milyon e-mail gönderimi gerçekleştiriyor ** . Artık internet ile yatıyor kalkıyor, onunla eğlenip, onunla arkadaşlarımıza ulaşıyor, onunla evden çıkmadan alışveriş yapıyoruz. Her geçen gün artan teknoloji, internet dünyasında hızımıza etki ediyor ve yarış içerisinde yer alıyor. Geçmişte bir ansiklopedi de bir kaç saatinizi alacak çalışma bugün internet sayesinde dakikalar içerisinde ulaşılabiliyor.

İnternet’in elbette ki en büyük nimetlerinden biri olan “Google” içinde bu büyüme bir yandan kullanım sayısının artmasına ve tabi ki doğal olarak para kazanmasına, aynı zamanda internet sitesi sahipleri ile büyük bir savaş içine girmesine neden oldu. Artan internet talebi, aynı oranda internet sitesi açılma sayısını da attırmaktaydı. Kurulduktan sadece 7 yıl sonra 1 trilyon*** web sitesini indexlenmişti ve bu rakam her geçen gün artmaktaydı.

Algoritmalar, internet siteleri tarafından yavaş yavaş kırılan google ekibi, arama sonuçlarını spam sonuçlardan ayıklabilmek adına ilk hamlesini Şubat 2005’te, manuel spam ekibini Hindistan’ın Haydarabad şehrinde ve Mart 2005’te Dublin ofisinde genişleterek arttırdı. Ardından google gelişmiş ülkelerden Çin ( 2006 Pekin), Japonya ( 2006 Tokyo) şehirlerinde de ekip genişletmesine yöneldi. Fakat internet büyüyordu ve manuel olarak yapılan bu işlemler yetersiz kalıyordu. Bu ekipler sonuçlarda tespit ettikleri internet sitelerini manuel olarak arama sonuçlarından çıkartıyordu.

Ekim 2007 yılına gelindiğinde google manuel ile spam mücadelesini, kategorilere ayırarak ve bunu kategorilendirerek ayırdı( Bu işlem yeni spam algoritmasının yazıldığı yönünde idi). 2007 yılından önceki tüm işlemler kalıcı olarak “Eski” olarak işaretlendi ve bundan sonraki tüm spam işlemleri kategorilere ayrıldı bunlar sırası ile

– Eski

2005 ve 2007 yılları arasında spam işaretlenmiş siteler

-Saldırıya uğramış siteler

2009 yılı itibariyle, saldırıya uğramış, hacklenmiş web siteleri kısa sürede arama sonuçlarından ayıklandı. Bu durum web sitesi sahibine düzeltmesi için webmaster araçlarından mesaj ile bildildi.

-Doğal olmayan bağlantılar

2009 yılına geldiğimizde, arama motoru optimizasyonunun olmazsa olmazı backlink, google tarafından “doğal olmayan bağlantı” olarak işaretlendi ve backlink te aşırıya kaça ya da doğal olmayacak şekilde kullanım tespit ettiklerini işaretledi.

-Otomatik olarak oluşturulan içerikler ve sonsuz alanlar

Otomatik olarak ( sanal bot diyebiliriz) web içerikleri artmaya başladığında ( mücadelenin 2007 yılında başladığını görüyoruz) google bu işlemi de otomatik olarak işaretlemeye başladı. Bu işlemin 2007’de başladığını düşünürsek, şuan teknoloji ne boyuttadır tahmin edebilirsiniz 🙂

Ekim 2011 – Gizleme ve/veya gizli yönlendirmeler

Kısacası Hacklink, bu işlemi yapanlar Ekim 2011 yılı itibariyle ( bir hayli geçte olsa) cezalandırmaya başladı. Her ne kadar şahsi görüşüm başarılı çok başarılı olmasa da önemli bir hamle.

Gizli metin ve anahtar kelime doldurma

Sitelerde arka plan rengi ile yazılmış anahtar kelimeler bir dönemin fenomeniydi. Bu işlemler artık etki etmiyor ve spam işaretleniyor bilginiz olsun

Az değer katan veya hiç katmayan hafif içerik

Bu önemli bir kriter, kullanıcı web sitesine girdiğinde şayet kısa bir metinle karşılaşırsa hemen terk eder. Google’ın 10 emin olduğu kurallardan biri olan “Kullanıcıya odaklan; gerisi kendiliğinden gelir.” sözünden yola çıkarsak, sitelerinizi zengin içeriklerle beslemenizi öneririm.

google-spam

Yıllara göre spam mücadelesi( Üzerine tıklayarak büyültebilirsiniz)

Yıl 2013 ve google Penguen ile yukarıdaki tüm “spam” işlemlerinin tamamının etkisi arttırıldı ve bir dalgalanma yaşandı. Google geçmişte kademe kademe elde ettiği bilgi ve birikimi tüm büyük sitelere ve orta ölçekli sitelere uygulayarak herkese kendine gelmesi için uyarı niteliğinde “manuel olarak spam” işaretledi.

spam-bildirme

Webmaster aracında, sitesinin spam olduğu bildirimi yapılan hesap sayısı ( Resmi üzerine tıklayarak büyültebilirsiniz)

Manuel spam yeni bir olay değildi ve 2005 yılında başlamıştı ve artık geliştirilen tüm algoritmaların süzdüğü veriler yeniden manuel olarak gözlenecek ve spam siteler arasında yerini alacak.

Google’ın spamle mücadelesi, şimdi başlıyor.

Kaynaklar
*Wikipedia
**BuzzFeed video
*** Chip.com.tr

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Google’ın spam ile mücadelesi” için 2 yorum

 • 26 Ağustos 2013 tarihinde, saat 11:20
  Permalink

  Ekim 2011 – Gizleme ve/veya gizli yönlendirmeler
  içerikte 2001 geçiyor, sanırım başlık doğru olan? Yani 2001 yılında buna gerek duyacak birileri ve google teknolojisi bunu karşılamıyordu.

  Yanıtla
  • 26 Ağustos 2013 tarihinde, saat 13:41
   Permalink

   Merhaba Halil,

   Evet Ekim 2011, uyarın için teşekkürler.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir