Hitli site nasıl yapılır ( Basit anlatım)

Web işi ile uğraşanların çevrelerinde en çok duyduğu bir kaç soru tipi vardır.

-Abi hakikaten internetten para kazanılıyor mu?
-Bizim kuzenin arkadaşı var ayda 5 bin lira kazanıyormuş internetten.

turk-lirasi-nisan-da-deger-kaybetti-2240521
Bu tarz sorular sonrasında 1-2 kişiye gel açalım sana web sitesi dedim ve sitelerini açtık.

İlki webmasterların da özellikle sürekli yoğun olarak web sitesi açtığı ve bazılarının güzel trafikler kazandığı bazılarının ise trafik azlığından şikayetçi olduğu bir sektörü seçti.

Adım adım basit şekilde neler yaptığımızı anlatacağım. Bu yazıyı aslında bu işlerin basit olduğu( her sektör için geçerli olmayabilir, ama herkes bunları uygulayarak para kazanabilir). Biraz uzun bir yazı olacak bu yüzden hazırlıklı olmanızı öneririm 🙂

Domain

Yeni Nesil Seo isimli kitabımda bu konu üzerinde oldukça uzun durmuştum. Yeni Nesil İnternet pazarlamacılığı ile artık “marka” domainlerin daha güven veren, ilerisi için projelendirilebilecek domainlerin çok daha önemli olduğunu savunmuştum. Bu domainler ile markalaşan web sitelerin ileride organik trafiklerinin artacağını görseller ile desteklemiştim.

Bir bayan arkadaşımız, moda blogu yazabileceğini belirtti. Kendisine içinde moda vs kısacası hedef kelimesi geçmeyen bir domain aldık. Hedef kelimemiz zaten yoktu, sadece hedef içeriğimiz vardı. Oda “güncel moda”

İçerik

Yazılım olarak wordpress tercih ettiğimiz sitede, site sahibi bayan arkadaşıma sadece nasıl wordpress’ te konu açılacağını anlattım ve 11.01.2014 tarihi itibariyle konularını girmeye başladı. Girilen içerikler 2-3 satır yazı ve moda bloglarının vazgeçilmezi olan bol bol fotoğraf içeriyordu. O dönemlerin trafiği ise günlük bir kaç tekili geçmiyordu.

hit
İlk 2 haftanın trafiği ortalama 2-3 tekil ziyaretçi

 

Bu dönemde bayan arkadaşımızın attığı başlıklar, arama motorunda aranan tarzdan uzak, daha çok  “dergi formatında”  yazılıyordu.  Bu dönemlerde pek ziyaretçi beklenemez fakat, bu tarz dergi mantığında içerik yazan büyük projelerin battığına bizzat şahit olduğundan bu duruma dur demek istedim.

icerik
Başlangıçta paylaşılan yazılan başlıkları

 

Kendisine pazar dergisi mantığında değil, aranabilecek kelimeler ile başlıklarını atmasını söyledim. Bu şu demekti, empati yaparak bu işi çözecekti. Bunu yaparken çok düşünmesine gerek yoktu, kendinin yerine kendini koyarak bu işi çözdük ( cümle biraz ilginç oldu kabul ediyorum) Yani kendisi internette moda ile alakalı neler aratıyorsa aynı şekilde içerik girmesini söyledim.

 

Bir sonra ki gün girilen içeriklerin başlıkları ise hızlı kapmış olacak ki içeriklerin başlıkları değişmeye başladı. Bu bir süre sonra trafiklere artış olarakta etki edecekti.

moda-basligi
Başlıkları güvenlik açısından gizledik

Bu yapılan nokta dokunuş sonrasında trafikte gözle görünüş artışlar başladı. Fakat bu  çokta uzun sürmedi. Çünkü içerik anlamında çok ileri gidilmemişti. Site güncellenmiyor ve kaderine terkedilmişti. Site neredeyse index almıyor ve trafik gelmiyordu. İndex alan yazılar sıralama kaybediyor, yeni konular 2 ya da 3. sayfalarda dolanıyordu.

İçerik azalması sonrası değişen ziyaretçi trafiği
İçerik azalması sonrası değişen ziyaretçi trafiği

Mini bir toplantı sonrası, özellikle blog sitelerinde içeriğin önemli olduğu, belirli periyotlar ile içeriğin girilmesi gerektiğini, yazmış olunan başlıklarda daha fazla yazı ve resim kullanması gerektiğini ve ziyaretçileri sitede tutması gerektiğini örnekleyerek anlattım. Etkisi olduğunu düşündüğüm benzer içerikli yazıları, her yazının altına bir eklenti ile ekledim. Bu sayfa gösterim sayısını arttırdı. Artık kullanıcılar daha fazla sayfa dolaşıyordu.

benzer-yazilar

Son olarak son 1,5 ay ki ziyaretçi trafiğini paylaşıyorum. 

moda-sitesi-hit

 

Kısaca neler yapıldı özet geçelim

 • Marka olabilecek bir domain alındı
 • Dergi mantığında değil, potansiyel aranma kelimeleri ile başlıklar atıldı ve buna göre içerikler yazıldı, etiketler girildi.
 • Konu altlarına benzer yazılar eklentisi kuruldu ve sayfa gösterim sayısı arttırıldı
 • Güncel konular takip edildi
 • Hafta minimum 3 içerik girildi
 • Dünyaca ünlü markalar takip edildi ve içerikler üretildi

 

Neler yapılmadı

 • Şu ana kadar hiç backlink alınmadı
 • Özgün olmayan içerik girilmedi
 • Resimler özgün alınmadı, internette bulunanlar kullanıldı
 • Sosyal medya kullanılmadı

 

Bundan sonra ne yapılacak?

 • Bayan arkadaşa içerik kalitesini arttırması için taktikler verilecek ( Minimum 200-3** kelimelik yazılar ile iç optimizasyon arttırılacak
 • Bayan içerikli sitelerden tanıtım yazısı alınacak
 • Sosyal medya sayfaları açılacak ve aktif kullanılacak.

 

İşin Özeti

Bu başarı yaklaşık 3 aylık sadece ve sadece 65 yazı ile geldi. Bu şu demek oluyor ki, 100 adet kaliteli yazı ile ortalama günlük 350 tekile sahip moda sitesine sahip olabilirsiniz. Buda size cüzi miktarda da olsa para kazandırır. Yukarıda anlatmış olduklarım ile bir kez daha kanıtlandı ki, içerik sıralamada oldukça önemli bir yere sahip. Bunu istikrarlı bir şekilde sürdürdüğünüz ise başarı artarak devam ediyor.

Saygılarımla

 

 

 

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Hitli site nasıl yapılır ( Basit anlatım)” için 5 yorum

 • 01 Mayıs 2014 tarihinde, saat 00:31
  Permalink

  Güzel örnekleme güzel anlatım. Olayın sonrasını merak ediyorum doğrusu. Acaba film, mutlu sonla mı bitiyor 🙂

  Yanıtla
 • 23 Mayıs 2014 tarihinde, saat 16:06
  Permalink

  Yazim sekliniz cok hosuma gittti son noktasina kadar sikilmadan okudum.

  Yanıtla
 • 25 Mayıs 2014 tarihinde, saat 11:39
  Permalink

  Valla sıkılmak ne kelime okudukça okudum filim gibiydi kitabı çıksa alırım şahsen 😀

  Yanıtla
 • 26 Haziran 2014 tarihinde, saat 14:56
  Permalink

  Gayet açıklayıcı ve kısa bir öykü tadında olmuş. Google’da için artık herşey içerik özgün içerik yoksa sinek avlayan siteler bloglar var demektir. Bunu net bir şekilde anlamış bulunuyoruz!

  Yanıtla
 • 09 Temmuz 2014 tarihinde, saat 13:26
  Permalink

  Bende yeni film sitemde aynı mantıkla ilerliyorum bakalım. Hadi hayırlısı

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir