İçerik Oluşturma Stratejisi

Klasik bir söz vardır bilirsiniz “İçerik Kraldır”. Bu söz her geçen gün daha büyük önem taşıyor.

Web sitelerinin içeriğinin önemi her geçen gün artıyor. Artık sadece içeriği yazmakla kalmıyor, “ziyaretçinizi” yazınızı okumaya ikna etmeye (hemen çıkma oranınızı düşürmeye yardımcı olacak) çalışmalısınız. Bu da bizleri daha akıcı makaleler yazma gereksinimi doğuruyor. İçerik hazırlarken, faydasını görebileceğiniz başlangıç rehberi niteliğinde bir yazı hazırlık.

Kaliteli bir içerik içerik size ne kazandırır? Eğer bir e-ticaret sitesiyseniz, yazmış olduğunuz içerik ile etkili organik trafik çekebilir ve bunu satışa döndürebilirsiniz. Blog sitesi sahibiyseniz yazmış olduğunuz etkili makale ile organik trafik çekebilir ve reklam geliri elde edebilirsiniz.

1- Konunuzu iyi araştırın

Yazacağınız makale ile ilgili öncesinde iyi bir araştırma yapın. Kısa, tekrarlayan cümleler kurmaktan sakının. Örnek üzerinden ilerleyelim. Bir oto aksesuar işletmeniz olduğunuzu düşünelim. Bu işletmeniz için yapabilecekleriniz;

Google Ads reklamı vermek

Sosyal medya aracılığı ile kitle oluşturmak

Bir diğer yapabileceğiniz ise kendinize ait web sitesinde, işiniz ile alakalı içerikler oluşturmak.

İlki için düzenli bütçe harcamanız gerekiyor (ki ufakta olsa harcamanız gerekmektedir, ilerleyen dönemde bu reklam stratejisi ile alakalı yazımızı aktif edeceğiz)

Sosyal medya önemli bir mecra, mutlaka yer alınması gerekmektedir. Kullanıcıların duvarına gözükebilmek için düzenli olarak içerik paylaşmanız yani süreklilik gerekiyor.

Google Ads üzerinden oto aksesuar ve alt kelimelerinin aylık ortalama ne kadar arandığına bakalım.

Oto aksesuar ve alt kelimelerinin aylık ortalama aranma sayısı 349.000. Listede bu kelimelerin bir kısmı yer alıyor.

Oto aksesuar satan işletmemiz için bu anahtar kelimeler bize ipuçları veriyor. İçerik hazırlarken aynı zamanda satışa da döndürebilmemiz için, hazırladığımız yazının içerisine yapmış olduğunuz örnek uygulamalardan da eklemenizi öneririm. Size ait her fotoğraf arama sonuçları dışında, görsel aramalarda da öne çıkmanızı sağlayacak.

Örnek içeriğimizin başlığı “Renault Oto Aksesuar” olarak planladık. İçeriğimize renault modellerini eklemeyeceğiz. Yazımızın içeriğinde tanıtacağımız ürün gruplarını ziyaretçilere çok iyi tanıtmamız gerekmekte, bunu da aksesuarların kullanımı ile elde edilecek görünümler, sağlayacağı konfor, orijinal parçaların üzerine yerleştiriliyorsa, aracın orijinallığının korunacağının vurgusu sıklıkla yer alabilir.

İçerik stratejisi oluştururken vurgulanacak başlıklar örneği

Anahtar Kelimelerinizi Öne Çıkarın

Sizin için önemli başlıkları mutlaka H1, H2 ile öne çıkarın ve anahtar kelimelerinizi mutlaka metalarda geçirin.

Ziyaretçinizi sayfada tutabilmek için muhtemel sorulabilecek ya da akılda kalabilecek her şeyi yazıya ekleyin. Mümkün ise ziyaretçilerin yorum yapabileceği bir siteye sahip olun ve ziyaretçilerin yorum yapmasını teşvik edin.

Makalelerinizi sosyal ağlarda mutlaka paylaşın ve ilgili sayfaya yönlendirin.

Sonuçları hemen göremeyebilirsiniz. Asla pes etmeyin ve güncel olarak içerik girmeye devam edin.

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir