Kurumsal seo nasıl yapılır?

Google güncellemeleri çıkarttıkça seo biraz daha zaman alan bir işlem olmaya başladı. Son penguen güncellemesi ile hızlı yapılan backlink alımları sitenin google’da filtreye girmesine neden olabiliyor.

Kurumsal siteler Penguen güncellemesini daha fazla hissetti. Bunun en büyük nedenlerinden biri artık Google “güncel” sitelere değer veriyor olması idi. Oysa kurumsal firma siteleri yıllarca aynı içeriğe sahip dahi olabilmektedir. Bu durumda firma siteleri daha yavaş şekilde ilk sayfalara doğru tırmanmakta.

Bu yavaş tırmanma kimi zaman strese soktuğundan çevremde seo ile uğraşanlarla yaptığımız toplantılarda backlink basımı ile kurtulabilineceği görüşünü savunanlar, sitelerini hızlıca sıralamadan çok geriye attılar. Google hızlı backlink alımlarında ( profil, blog backlink özellikle) anında tepki veriyor ve sıralamadan atıyor. Bu durum bazı genel içerikli sitelerde sorun çıkartmıyor olabiliyor, bunun nedeni sürekli eklenen içerik ve sürkilasyon olmaası bana göre.

Firma sitelerine seo nasıl olmalı ?

Firma sitelerde seo mutlaka zamana yayılmalı. Özellikle yapılması gereken ilk işlem müşteriye bu işin minimum 3-4 ay alacağı söylenmelidir. Bu kısa zamanlı beklentileri azaltır ve size zaman kazandırır ( süre ortalamadır, minimum 3 ay söylenmesi tavsiyedir. Rekabete göre 3 ay üzerine eklenebilir)

Müşteri zaman beklentisini karşıladıktan sonra geriye kalan analizler ve strateji planları. Bunlara 2. yazımda değineceğim.

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir