Mobil uyumlu sitelerin Seo avantajı

Artan akıllı telefon kullanımı, internet  kullanıcılarını sadece bilgisayar başında değil, istediği her yerde internete girme özgürlüğü tanıdı.

Sadece Türkiye’ de 70 milyon telefon abonesi bulunurken, 3G abone sayısı 52 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda. (Kaynak: BTK )

 

 

Mobil internet kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor
Mobil internet kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor

 

Mobil kullanıcıların en çok yaşadığı sıkıntılardan biride ( bir kullanıcı olarak kişisel yorumumda diyebilirim) web sitelerinin mobil uyumlu olmaması, buna bağlı olarak aşırı yavaş açılmaları, mobil uyumlu olmamaları sebebiyle arama sonucuna verimli ulaşamama gibi bir çok sorun yaşanıyor.

Bu tarz mobil uyumlu olmayan sitelerin, mobil ziyaretçileri siteyi hemen terk ederek, Seo da önemli bir kriter olan hemen çıkma oranını yükselterek site kalite puanına da olumsuz örnek oluşturabilmektedir.

Google yapmış olduğu son güncellemeler ile bu yeni mobil internet akımına çözümler geliştirmiştir. Şayet bir mobil uyumlu web siteniz var ise ve bunu ayrı bir alt domain üzerinden yapıyorsanız (m.siteadi.com ya da mobile.siteadi.com gibi) arama sonuçlarında gözükebiliyorsunuz.

Mobil uyumlu site uyarısı

mobil-uyumlu

Google hemen mobil uyumlu olmayan sitelerin kullanıcılarda yaşatmış olduğu sıkıntıyı çözmüş olacak ki,  Mobile-friendly ” (mobil uyumlu) etiketini devreye almaya hazırlanıyor. Bu etiket ile kullanıcılar akıllı cihazları ile arama yaptıklarında, şayet sonuçlarda ki siteler mobil uyumlu ise sitenin köşesinde bu uyarıyı görecekler. Kimse zor açılan bir site istemediğinden, mobil uyumlu olmayan bir web sitenin nasıl ziyaretçi kaybedeceğini siz düşünün.

mesponsive

Bu sorunu aşmak için mutlaka responsive ( mobil uyumlu tasarım) yapmalısınız.

Mobil için daha düşük piksel görseller kullanarak, açılış hızını arttırmalısınız

İçeriklerin ekran boyutu ile uyumlu olması gerekmektedir.

Mümkün olduğunca flash görsellerden uzak durun

Bu konuda google’ ın 2 servisini mutlaka kullanın. İlki mobil site rehberi (tık) . Burada, google’ ın mobil seo konusunda önerilerini ve kısaca bir mobil siteden neler beklediğini bulabilirsiniz.

Bir diğer google mobil servisi ise, sitenizin içeriğinin mobile ne kadar uyumlu olduğu  ( tık) Burada webmaster araçlarından sitenizi seçerek, sitenizde mobilde hata veren sayfalarınızı tespit edebilirsiniz.

Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını linkten kontrol edebilirsiniz. Mobil çağ devrimi uzun zamandır var, bu devrimi en kısa sürede kullanmak size fayda sağlayacaktır.

Responsive resmi, mediaclikc’ten alınmıştır.

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir