Online İtibar Yönetimi

Online itibar yönetimi ya da dijital halkla ilişkiler; bir marka hakkında online ortamda yer alan olumsuz içeriğin bertaraf edilerek yerine olumlu içerik sağlama ve bunu yine online internet ortamında yayma işidir. Gerçek hayatta var olan her şeyin artık internette oldukça serbest şekilde yer alıyor olması markalar için online itibar yönetimini neredeyse zorunluluk haline getirmiştir.

Her şeyin önemini yitirdiği ve itibarını kaybettiği dönemde itibarını koruyan ve yüceltenler bu amansız rekabette kazanan taraf olacaktır. Örneğin Bir marka sahibi ya da yöneticisi arama motorlarından markasını arattığında karşsına her hangi bir sonuç çıkmıyorsa daha kötüsü olumsuz bir takım içeriklerle karşılaşıyorsa o markanın online bir itibar – prestij çalışmasına alınması gerektiğini bilir. İnternet kullanıcılarına sınırsız bir özgürlük imkanı sağlıyor. Hemen herkes bir isim, marka, iş, ürün, proje veya kavram hakkında yorum yapıyor, haber yapıyor, bilgi sunuyor. Var olan olumsuz, asılsız içerikle mücadele etmek bunları kontrol altına almak, yerine gerçek, doğru ve olumlu yargı uyandıracak içerikleri yerleştirmek mümkün. Online itibar yönetimi, kriz yönetimi, topluluk yönetimi bir marka için olmazsa olmaz çalışmalar olmalıdır.

Yapılacak çalışmalarla arama motorlarında ortaya çıkacak sonuçlar sizin tarafından üretilmiş sonuçlar olabilir. Online itibar yönetimi bir anlamda arama motoru optimizasyonudur. Çünkü dünyada hemen herkes artık bir bilgiye sahip olmak için erişimin mümkün olduğu kadar kolay hale getirildiği internet – google yoluna başvuruyor. Buradan çıkan sonuçlara ise itibar ediliyor. Kanaat önderleri, yazarlar, akademisyenler, gazeteciler, siyasiler, bürokratlar, iş adamları ve halk; arama motorlarını her gün kullanarak karşılarına çıkan bilgilerlemhareket ediyorlar. Eğer genelde olumsuz içerikler varsa aradığı şey hakkında, o da olumsuz kararlar alarak hareket edecektir.

Örneğin bir marka, rakip marka hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsa ve onun internet ortamındaki varllığını takip etmek istiyorsa, yine online itibar yönetimine başvuracaktır. Online itibar yönetimi yalnızca ticari amaçlı kuruluşlar için değil, özellikle kar amacı gütmeyen, kişi, kurum ve kuruluşlar için de önemli bir yönetimdir.

Sonuçta internet bugün en önemli alandır ve bu alanda online itibar yönetimi gereklidir. Zaten günümüzde itibar en büyük sermaye olarak kabul edilmektedir.

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir