Yandex Direct Reklam

Yandex’in arama motoru reklamcılık servisi direct, 2013 yılı ilk çeyreğinde ülkemizde aktif oldu. Bugün, günlük 2 milyon üzerinde kullanıcı ve 1 yılda elde ettiği %3 pazar payı ile hızla büyüyen Rusya’ nın lider arama motoru Yandex aynı başarısını Direct ile devam ettirmek istiyor.

Arama motorunda, kelime bazlı şekilde verilen text reklamların verildiği panel sade ve oldukça kullanışlı. Yandex direct’ e http://direct.yandex.com.tr/ linkinden ulaştıktan sonra, öncelikle alt kısımda yer alan kelime aranma sayılarına bakabilir ve fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin “seo” kelimesi geçen ay “İstanbul’ da” 414 defa aratılmış.

arama

Şimdi gelelim reklam vermeye, Yandex Direct’ e kredi ile yükleme yapılmakta. 10 kredi 17 TL olan sistemde, 0.01 krediden başlayan reklam maliyetleri bulunmakta.

Yeni reklam oluşturmak için öncelikle ilgili linke burada karşımıza kampanya oluşturma ekranı bizi karşılıyor olacak.

reklam

İlgili alanları dolduralım ve en altta yer alan <devam> butonu ile sonra ki sayfamıza geçelim.
Açılan sayfada reklamımızı oluşturuyor olacağız, Başlık, açıklama ve link kısımlarını dikkatlice dolduralım

ver

Dilersek alt kısımda yer alan adres, telefon gibi bilgileride girebiliriz. Firmalar için güzel bir özellik. Bu özellik reklamınızın fark edilmesini sağlayacaktır.

Anahtar kelime seçimi için siyah ile çerçelenmiş alandan “seç” linkine tıklayalım
kel

Bu kısımdan mevcut hedef kelimemiz dışında, benzer aranma kelimelerini de görüntüleyebilir ve bu anahtar kelimeleri reklamımıza dahil edebiliriz.

krlimr

Reklam metnimizi ve anahtar kelimelerimizi oluşturduktan sonra, alt kısımdan <devam> butonuna tıklayarak 3. ve son adıma geçişimizi yapalım.

Bu alanda anahtar kelimelerimizin şuan ki tıklama başı maliyetleri yer almakta. Yandex Direct’ e diğer arama motoru reklamlarından farklı olarak 3 farklı reklam çeşiti bulunmakta. Bu özellik ile maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Reklam çeşitleri;

1. süper pozisyon fiyatı
Bu reklam modelinde, reklamınız hedef kelimelerinizde, arama sonuçlarının en üstünde yer alır.

1. sıra fiyatı
Bu reklam çeşidini seçtiğinizde sadece sağ alanda gözükmektedir reklamlarınız.

Garanti gösterim

Sağ alanda reklamınız belirttiğiniz tüm anahtar kelimelerde her aratıldığında gösterilmektedir.

son
Yandex’ in teklif ettiği rakamların altında belirtmeniz durumunda reklamlarınız ara ara gözükecektir. Tüm alanları doldurduktan sonra yine alt kısımdan <devam> butonu ile reklamımızı kayıt ediyoruz ve reklamımız onaya gidiyor. Reklam onayı mail adresinize 1 iş günü içerisinde geliyor. Ardından reklamınıza ödeme yaparak aktif hale getirebilirsiniz.

Sorularızı forumda sorulabilirsiz ya da tartışma konusu açabilirsiniz. http://forum.seotez.com/konu-yandex-direct-reklam-vermek-22.html?pid=27#pid27

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Yandex Direct Reklam” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir