Yandex’te hızlı index

yandex-290x177Yandex Türkiye pazarına çok hızlı girdi ve gün geçtikte web sitelerine gönderdiği trafiği artıyor. En basitinden örnek vermek gerekirse şahsi sitelerimde şuan %10-15 gibi oranlarla trafik gelmekte.

Yandex seo konusunda her ne kadar kapalı kutu gibi görünse de, sıralama algoritmalarının bir kısmının Google’ın güncellemeler sonrası etkisini azalttığı bazı teknikler olduğunu keşfettik. Örnek verecek olursak google’da sıralamada
domain uzantısının ya da keyword domain olmasının etkisi yok iken, Yandex’te “com.tr ve kyword” domainler üst sıralarda yer alabiliyor. Bu da rekabeti güçlendirmekte.

Her ne olursa olursun Yandex Türkiye yeni bir heyecan kattkı yarışa ve en azından benim için oldukça zevk aldığım bir durum oldu.

Yandex üzerine yaptığım seo denemelerimde, otoriter sitelerin tıpkı Google gibi hızlı index aldıklarını gördüm. Örneğin, Facebook, Donanım Haber, Twitter, Shiftdelete gibi. Bu tarz sitelerde Yandex Turuncu Robot adını verdiği bu sanal örmcekler bu sitelerde yoğun olarak bulunuyor. Bu siteler üzerinde açacağınız konular ve içine ekleyeceğiniz linkler sonrasında gelen her ziyaretçi ile birlikte, turuncu bot, örümcelerini de gönderdiğini tespit ettik. Şayet belirli bir rakamın üstünde ziyaretçi gelirse ( net rakam yok fakat, 50- 100 ziyaretçi diyebiliriz) kısa sürede Yandex’te index alınabiliyor ve üst sıralara çıkılabiliyor.

yandex-turuncu-bot

Yandex indexlerken tüm sayfayı indexleyerek sonuçları listelediğinden her ne kadar biraz yavaş olsada, yukarıdaki işlem ile bir çok varyasyonda ilk sırada yer alabiliyorsunuz( Google hızlı sonuçlar konusunda takıntılı olduğundan, web sitesinde bir sayfanın açıklama alanını yani ilk 5 satırını dikkate alıyor)

Bu taktik ile özellikle güncel konularda ilk sıralarda kısa sürede yer alabilir ve güel trafik yakalayabilirsiniz .

Мы любим тебя Яндекс 😉

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Yandex’te hızlı index” için bir yorum

  • 21 Ekim 2013 tarihinde, saat 04:37
    Permalink

    yandex içinde detaylı seo nasıl yapabiliriz içerik olarak

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir