Yeni EMD güncellemesinin sonuçları

Google geçtiğimiz günlerde bir güncelleme daha yayınlayarak, yine webmasterları ters köşeye yatırdır. Tahminlere göre arama sonuçlarının İngilizce-ABD sorgularının 0,6%’sı etkilendi. Türkiye’de şuan ne kadar bir oranda olduğunu henüz net değil.

EMD(Exact Match Domain) yani ” Tam eşleşme domain” anlamına gelmekte. Google bu güncelleme ile jenerik diye tabir ettiğimiz domainlere darbeyi vurdu.

Güncellemeden en çok etkilenenler, açılan paravan siteler ile ana sitenin desteklenerek yapılan seo çalışmaları idi. Şöyleki sarıyernakliyat.com adlı bir site düşünelim. Bu sitede sariyernakliyat.info, sariyernakliyat.biz, ….. gibi domainler ile beslediğimizde esas domain ve alt paravan sitelerin etkisi nötr olacak artık. Yani içerikdaş bir siteye backlink verdiğinizde bu olumsuz sonuçlanacak. Önceden içerikdaş sitelerden alınan backlink faydalı iken şuan bu backlinkler sizi sıralamadan düşürebilir. Bu güncelleme paravan site mantığında seo uzmanlarının daha yeni fikirler bulmasına neden olacak.

Google artık tüm kozlarını oynuyor ve seo’yu olabildiğince zorlaştırıyor. Bunun adı spam engellemek olsa da, şahsi görüşüm adwords’ü yaygınlaştırmak esas amaçları. Bakalım zaman neyi gösterecek.

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir