Yeni google Analytics kullanımı

Google 2013 yılını değişim yılı ilan etmiş olacak ki, bir çok yenilikle karşımıza çıktı. Arama motoru için algoritma değişiklikleri, gmail güncellemeleri, yeni servisler derken, son olarak Analytcs güncellemsi yaptı.

Analytics bugün milyonlar web sitesinde kullanılan, oldukça detaylı ziyaretçi istatistikleri sunan bir raporlama aracıydı. En son eklenen, anlık ziyaretçi bilgileri ve e-ticaret dönüşüm bilgileri ile bir çok sitenin vazgeçilmez ziyaretçi takip ve analizi aracı olmuştu.

Son değişikliklerden sonra Google, arama sonuçlarını şifrelemesiyle, analytics servisi üzerinden acaba bugün kim, hangi kelimeden siteme gelmiş diye bakmak istedğiniz zaman karşınıza şu çıkacak;

[Resim: Adsız1.png]

Bu not provided, Google’ dan hangi kelimeden kaç kişi geldiğini artık göremeyeceğiniz anlamını taşıyor. Eğer trafiğinizin büyük çoğunlu Google’ dan geliyorsa sol menüden Davranışlar>Tüm Sayfalar sekmesine tıklayarak, en çok görüntülenen sayfalarınızı analiz ederek fikir sahibi olabilirsiniz.

[Resim: Adsız2.png]

[Resim: Adsız3.png]

Bu can sıkıcı engelleme dışında hiç mi iyi birşey yok? Evet aslında iyi gelişmeler var. Artık sosyal medyadan gelen trafikleri detaylı olarak takip edebiliyorsunuz, sosyal medyada paylaştığınız ya da paylaşılan linklerden ne kadar trafik geldiğini bu ziyaretçilerin ortalama kaç sayfa dolaştığını görebiliyor.

Edinme>Genel Bakış sekmesine tıkladığımızda
[Resim: Adsız4.png]

Trafik kanallarından ne kadar trafik geldiğini, ziyaretçilerin davranışlarını izleyebiliyor ve dönüşlerini tek ekranda analiz edebiliyorsunuz.

bilgi Resmi Orjinal Boyutunda Görüntülemek İçin Tıkla.

[Resim: Adsız5.png]

Gelelim başta belirttiğimiz, google’ dan gelen ziyaretçileri görememe sorunumuza. Şuan için net çözüm yok fakat, google webmaster araçları gelen trafik konusunda az da olsa fikir sahibi olmamızı sağlıyor

bilgi Resmi Orjinal Boyutunda Görüntülemek İçin Tıkla.

[Resim: Adsız6.png]

 

Forumda bu konu hakkında görüşlerinizi paylaşmak istermisiniz? http://forum.seotez.com/konu-yeni-google-analytics-kullanimi-11.html

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir