Yeni Penguen 2.0 güncellemesi ve etkileri

Google Penguen 2.0 güncellemesini Matt Cutts tarafından resmi blogu ve twitter adresinden açıklaması ardından tüm dünyada bir çok sektörde sıralamalarda değişiklikler yer oldu.

Yapılan bu yeni güncellemenin, spam olmayan bir arama motoru için bir adım daha atılması olarak lanse edilmiş olsa da backlinklere yapılmış bir sanal bir darbe olarak da lanse edebiliriz. Matt cutts üstüne basa basa spam güncellemesi dese de değişen yaklaşık %5 sıralama webmasterlar ve kurumsal firmalar tarafından tepki çekti.

Her ne kadar hacklink yapan siteler şu aşamada etkilenmese de durumdan, Matt cutts resmi blogunda açıklamış olduğu penguen spam bildirme formu işini hızlı yapmaya başlamış. Belirttiğim adreste şayet spam yapan bir sitede ya da spam dolu bir sonuç sayfası gördüğünüz bildirim yaparsanız çok daha hızlı bir şekilde arama sonuçlarından kaldırıyor google. Bu hamle her ne kadar, ” bir iş yaptık ama yüzümüze gözümüze bulaştırdık, bize yardım edin” olarak anlaşılmış olsa da bizde desteklerimizi esirgemeyelim 🙂

Gelelim bu yeni güncellemenin etkilerine. Günlerdir tüm webmaster forumlarında artık nasıl bir yol izleneceği tartışılıyor.

Google geçmiş dönemde yazdığım yazılarda ve seo kitabımda sık sık hatırlattığım ” hızlı arama sonuçları” konusundaki iddiasını sürdürmeyi uzun bir dönem sürdürmüştü. Hızlı arama sonuçlarında,

Başlık
Descreption alanında ilk 3 satır botlar tarafından inceleniyor ve sonuçlar daha hızlı gösteriliyordu . Bu durum ileri zamanlarda spam olarak kullanılmaya başlandı ve yapılan güncellemeler ile bu taktiğin etkisi genişletilerek azaltıldı.

Google artık yazının ve sitenin tamamını bir bütün olarak analiz ediyor ve buna göre siteyi sıralamaya yerleştiriyor. Öyle ki eğer yazınız bir anlam ifade etmiyorsa ( özellikle tanıtım yazısı veren arkadaşlar buna dikkat etmeli) ve içerisinde ki link çıkışı doğal link ten uzaksa bu linki size bir faydası olmuyor.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken konu sadece tanıtım yazısı alırken değil, kendi sitenize içerik girerken de yazmış olmak için ya da seo maçlı değil, kullanıcıları doyuracak bilgi artık çok daha dikkat değer kazandı. Bunu sağlayabilmeniz için elbette yazınızı olabildiğince uzun tutmanız, kullanıcılarınızı kaçırmamak adına yazıyı resimler ya da video ile süslemenizi şiddetle öneririm. Konularınız da mümkünde mutlaka ziyaretçilerinizi yorum yapmaya yönlendirin. Yorumlar ile güncellenen sayfanız örümcekler tarafından çokça ziyaret edilmekte ve yorumlarda index aldığından arama motorlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Backlink bitti mi?

Penguen 2.0’nin backlinki bitirdiği ve seo ‘dan para kazanan insanlara bir darbe vurduğu da söylenmekte. Bu duruma bende bir nebze katılıyorum. Google konumu itibariyle elbette para kazanmak isteyecek ve kazandığını da hepimiz biliyoruz :). Yapılan son güncelleme bazı backlinkleri önemini yitirdiği izlenimini veriyor. Bunlardan en önemli siteniz ile alakası olmayan backlinkler. Bu sitelerden alınan linkler zaten çok etkili değildi artık hiç etkili değil. Fakat sorun şu ki bu tarz içeriğinizle alakalı olmayan sitelerden alacağınız linkler sıralamadan düşmenize dahi sebep olabiliyor. Bu yüzden artık link alımında dikkatli olmakta fayda var.

Backlinklerin öneminin bitmesi gibi bir durum söz konusu olacağına ihtimal vermiyorum, fakat etkisinin oranı azaltılabilir. Bu yüzden backlink alacağınız siteleri çok iyi seçmeniz önem arzediyor. Özellikle link çöplüğüne dönmüş siteler eskiden nötr etki ederken şuan sizi spam olarak gösterebiliyor.

Penguen 2.0 için bir süre update olacağı ön görülüyor bu yüzden bugüne kadar yaptığınız taktiklerini bir süre ertelemenizi, backlink alımında aşırıya kaçmamanızı öneriyorum

Seotez

Abdurrahman Aktan

2009 yılında merak saldığı seo için, 2010 yılında seotez.com' u kurdu. Devamında bugüne kadar 6500 kişinin indirdiği ücretsiz seo kitabını yazdı. Geçen süre zarfında onlarca firmaya seo hizmet verdi. Durmak yok, seo' ya devam!

Yeni Penguen 2.0 güncellemesi ve etkileri” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir